Brána turizmu v Nepále

Káthmandu je hlavné mesto a zároveň najväčšie mesto Nepálu. Leží v nadmorskej výške okolo 1 400 metrov nad morom v Káthmandskom údolí na mieste, kde bolo podľa povesti jazero plné hadov. Má okolo jedného milióna obyvateľov. Do 15. storočia bol hlavným mestom Bhaktapur. V súčasnosti je Bhaktapur historická časť Káthmandu, ktorú sme navštívili na záver pobytu v Nepále.

Káthmandu, známe aj ako KTM,  je bránou turizmu v Nepále. Je na 3. mieste vo svete z hľadiska  TOP destinácií a na 1. mieste v Ázii. Väčšina obyvateľstva sú hinduisti a za nimi sú  budhisti. Ale sú tu aj iné náboženstvá,  mimochodom aj katolícke náboženstvo. Na vlastné oči sme videli kresťanskú procesiu na ulici v Bhaktapure počas  Veľkej noci. Boli sme tu práve cez Veľkú noc. Tesne po veľkonočných sviatkoch sme odchádzali.

Je tu subtropická klíma. Teploty sa  v lete pohybujú v priemere okolo 28 až 30 stupňov Celzia. V zime v priemere okolo 10 stupňov Celzia. Väčšina zrážok sa vyskytuje počas letného monzúnu v čase od júna do augusta.

Káthmandu obchodne profitovalo počas svojej histórie z lokalizácie na takzvanej „Hodvábnej ceste“. Tá spájala Indiu a Tibet. Väčšina obyvateľstva sa venovala v minulosti aj v súčasnosti prevažne farmárčeniu a drevorezbárstvu. KTM je najdôležitejšie centrum priemyslu a obchodu celého Nepálu. Je exportérom vlnených kobercov, šálov.

Pašmina je typ vlny   zo srsti tibetských  kôz. Jej vlákna majú priemer menší než 15 mikrometrov. Sú asi 5krát tenšie ako ľudské vlasy. Koza poskytuje 100 až 300 gramov srsti za rok. Srsť sa strihá na krku, kde je najjemnejšia. Kvalita srsti závisí od nadmorskej výšky, v ktorej kozy žijú. Vo vyšších polohách poskytujú kvalitnejšiu vlnu s lepšou  izolačnou schopnosťou. Pašmina sa používa hlavne na tkanie šálov a šerp. Názov pašmina sa používa bežne aj pre označenie týchto  šálov. Na výrobu jedného  šálu je potrebné ostrihať 10 kôz. Pašmina sa často mieša s 30 % hodvábom, aby tkanina  bola lesklejšia a pevnejšia. Pašmina sa používa aj na výrobu svetríkov a pulóvrov. Ja som tiež doniesla pár svetríkov. Sú veľmi jemné.

Kašmír je vlákno z kašmírskej kozy. Vlákno je lepšie a jemnejšie ako vlákno z ovce. Je silné, ľahké a mäkké. Niekedy sa hovorí, že je to vlas, ktorý  sa vytiahne z vlny. Slovo kašmír pochádza z názvu regiónu v severnej Indii.

Turizmus patrí medzi najvýznamnejší článok ekonomiky Káthmandu a celého Nepálu. Začal sa rozvíjať až v 50. rokoch minulého storočia. V tom čase prestal byť Nepál medzinárodne izolovaný. Centrom turizmu je  cast Thamel. Nachádza sa tu množstvo hotelov, reštaurácii, obchodov obsluhujúcich turistov prichádzajúcich z celého sveta. Majú to zastúpenie svetové značky so športovými potrebami. V prípade nedostatku športovej výbavy, je možné všetko na mieste dokúpiť za prijateľné ceny.  Viac o Káthmandu sa dozvieme na záver, keď sa vrátime z hôr do centra Káthmandu pozrieť si históriu a kultúru tejto kozmopolitnej aglomerácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *